Розквіт волинської фотографії, якщо звісно її можна назвати "волинською" припадає на роки Першої світової війни. Тоді, у ті буремні часи, австро-угорські та німецькі солдати масово фотографували міста, містечка та села для того, щоб показати рідним де вони є та що бачать.
А що ж було до? Теж були фото, здебільшого для поштівок, а також кабінетні фото, тобто такі, які робилися у фотосалонах. Просто так міста майже ніхто не фотографував, надто дорога була ця забавка — фотографія.
Наша підбірка фото хоч і показує Луцьк на межі століть, але ці фото також виконані не просто так. Усі вони свого часу знаходилися в колекції городоцького музею Федора фон Штейнґеля, а більшість зроблена під час експедицій по вивченю історії та культури Волині.
До найстаріших фото цієї підбірки належать зображення караїмської кенаси та вигляду на луцький замок з мосту через річку Глушець. Автором обох є російський етнограф Мошков Валентин (1852-1922). Цікаво, що у музейних звітах подано, що фото виконані у 1897 році, але на фото 1896 рік.
Цінними також є фото стін окольного замку, так як для звичайного гостя міста того часу вони не були цікаві, окрім окремих частин. Серія була виконана 4 серпня 1900 року Матвєєвим А.
Тоді ж були виконані і фото самого замку. На них зображено міст перед В'їздною вежею, саму вежу та будинок у внутрішньому дворі. Останній, до слова, вже у ХХІ ст. був перебудований, що змінило його пропорції та загальний вид.
В колекції Городоцького музею були фото риз з луцького костелу Петра і Павла. А найбільш мальовничим зображенням ми б назвали вид на вуличку поблизу Стирової вежі замку. Фото було подароване Офросімовим.
Comments